AOOSTAR
AOOSTAR GEM12 MAX Mini PC Ryzen 7 8745HS (8C/16T up to 5.1GHz), Support OpenClaw NO RAM NO SSD, Radeon 780M Graphics Gaming Computers, with OCuLink Dual USB4, HDMI/Dual 2.5G LAN/ BT5.2/WIFl6
*Price sourced from Amazon.com. Last updated 2026-04-26. Price and availability subject to change.
Key Features
- 【Ryzen 7 8745HS Mini PC】R7 8745HS is a high-end mobile processor designed for users seeking extreme performance. Equipped with advanced Zen 4 architecture and 4nm process, the R7 8745HS features a powerful 8-core, 16-thread configuration with a maximum acceleration frequency of up to 5.1 GHz, which is ideal for gaming, content creation or multitasking. Radeon 780M graphics, based on RDNA 3 architecture, delivers smooth graphics performance for gaming and creative design needs
- 【Dual DDR5 & Dual PCIe4.0】The Mini Gaming Pc built in Dual-channel DDR5 5600MHz( Expandable to 128GB), Dual-channel M.2 2280 NVMe PCIe4.0x4 SSD( Expandable to 8 TB). Providing ample storage for files, pictures, videos, games, and more, This setup ensures smooth execution of resource-intensive applications, reducing load times and enhancing overall system responsiveness.
- 【Four Display & Efficient Operation】AOOSTAR GEM12 MAX mini computers allowing it to be compatible with various peripherals and allowing you to better handle various application scenarios. can support perfect visuals 4K@60hz and connecting up to 4 screens, The complete functions can display simultaneously and asynchronously to meet special requirements, Improve productivity & efficiency by 400%!
- 【Ultra-Fast Transfer Speed】AOOSTAR GEM12 MAX desktop computers was equipped with extremely high bandwidth OCulink port (64 Gbps) . This provides an external GPU solution with faster support speeds and fewer transfer bottlenecks compared to Thunderbolt 4 and USB4(Little to no graphics card loss below 4070ti). Note: *Non-hot-swappable, OCulink does not occupy ONE M.2 2280 PCIe4.0 SSD slot.
- 【Three BIOS Modes & Dual Cooling】Three BIOS adjustable, up to 75W: Silent Mode (45W-54W) Balanced Mode (54W-65W) Performance Mode (65W-70W), if you want to adjust the BIOS to 75W, please adjust in BISO. Vapor Chamber+ CPU fan for dual cooling with large cooling holes around the circumference of the body, easily releasing the performance of the mini PC.
- 【Multiple interfaces for all needs】The MINI Computer has multiple interfaces: USB4*2, USB3.2 Gen2*2, USB2.0*2, HDMI*1, DP*1, DC*1, OcuLink*1, Jack*1, 2.5G*2, allowing it to be compatible with various peripherals and allowing you to better handle various application scenarios. Size: 13*13*6CM, Machine Weight: 0.66Kg
Full Specifications
| Brand | AOOSTAR |
|---|---|
| Color | Black |
| Weight | 2.5g |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| CPU Speed | 3.8 GHz |
| Model Name | GEM12 MAX |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 4K |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | External (LED/LCD) |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | GEM12 MAX R7 8745HS NO RAM NO SSD |
Ready to buy?
AOOSTAR GEM12 MAX Mini PC Ryzen 7 8745HS (8C/16T up to 5.1GHz), Support OpenClaw NO RAM NO SSD, Radeon 780M Graphics Gaming Computers, with OCuLink Dual USB4, HDMI/Dual 2.5G LAN/ BT5.2/WIFl6 is available on Amazon with Prime shipping and the full Amazon returns policy. SpecPicks earns a small commission on qualifying purchases — thank you for supporting independent review work.
*Price sourced from Amazon.com. Last updated 2026-04-26. Price and availability subject to change.