pigtone
Guitar Pedal Power Supply AC Wall Charger Adapter DC 9V 1A 1000mA Tip Negative 8 Way Daisy Chain Pedal Cables for Most Guitar Effect Pedals
*Price sourced from Amazon.com. Last updated 2026-04-26. Price and availability subject to change.
Key Features
- The 8-way power cord included in the package is designed for guitarists who connect multiple pedals at the same time. Only one adapter or power socket is required.
- Pulsation: <30MV This is a professional noise isolation capability, you can ensure that you get a quiet state when using the pedal.
- Output voltage: DC 9V Output current: 1A (1000MA) Input voltage: AC100-240V 50 / 60HZ
- Smart and Professional IC chip for noise reduction and isolation safe protection performance.
- Suitable for most 9V pointed negative guitar effect pedals.If you hear noise when connecting to the power supply, please make sure that your cable connection is correct
Full Specifications
| Brand | pigtone |
|---|---|
| Color | 9V1A 1TO8 adapter |
| Voltage | 9 Volts |
| Wattage | 12 watts |
| Amperage | 1 Amps |
| Portable | No |
| Pulsation | <30MV This is a professional noise isolation capability, you can ensure that you get a quiet state when using the pedal. |
| Model Name | 9V1A 1TO8 adapter |
| Power Plug | Type A - 2 pin (North American) |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Model Number | 9V1A 1TO8 adapter |
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 120 Volts (AC) |
| Mounting Type | Wall Mount |
Ready to buy?
Guitar Pedal Power Supply AC Wall Charger Adapter DC 9V 1A 1000mA Tip Negative 8 Way Daisy Chain Pedal Cables for Most Guitar Effect Pedals is available on Amazon with Prime shipping and the full Amazon returns policy. SpecPicks earns a small commission on qualifying purchases — thank you for supporting independent review work.
*Price sourced from Amazon.com. Last updated 2026-04-26. Price and availability subject to change.